Kanada'da Yaşayan Türklerin 4. Gençlik Kongresi

 • Perşembe, 10 Şubat 2011 12:13

   

  4. Kanadalı Türklerin Gençlik Kongresi (4th Turkish Canadian Youth Congress) bu sene 14-15-16 ocak tarihlerinde Vancouver’da yapıldı. Vancouver’da yaşayan bir Türk genci olarak bu kongreye katıldım. Üniversitenin açıldığı ilk haftasonu bir Kanadalı Türk arkadaşım ile okula gidiyormuş gibi Richmond’da kongrenin gerçekleştiği otelin yolunu tuttuk.

  Kanadalı Türkler ile tanışıp sorunlarımızı tartıştığımız, değerli profesörlerden farklı konularda sunumlar dinlediğimiz, ve şehir dışından gelen gençlere güzel British Columbia’nın Vancouver’ını tanıttığımız dolu dolu bir hafta sonu geçirdik.

   

  14 Ocak Cuma akşamı Kanada'nın çeşitli yerlerinden gelen Türkler ile tanışmak için resepsiyona katıldık. Kanada ve Türkiye ile ilgili “Canlı Para” yarışmasında sorulacak türden soruların olduğu bir yarışmada birbirimizle tanışmak için fırsat bulduk. Bizim takım kazanmamış olsada yarışmayı birbirimizle tanışmış olarak bitirdik. Nasıl olsa her Türk’ün bildiği gibi önemli olan yarışmaktı.

   

  Konferansa Toronto, Ottawa, Calgary gibi büyük şehirlerden değil, Kanada’nın birçok farklı şehrinden Vancouver’a Türk öğrencilerin geldiğini görmek beni çok mutlu etti. Kongre programıyla ilgili bilgilenip Vancouver 2010 Olimpiyatları’nda Türkiyemizi artistik buz pateninde temsil eden Tuğba Karademir de dahil birçok akıllı ve sıcakkanlı genç ile tanıştıktan sonra bir kısmımız Vancouver’ın tadını çıkarmak için şehrin yolunu tuttuk.

   

  Ertesi gün sabah yeniden Richmond’ın yolunu tuttuk. Kanadalı Türkler Kurumu Başkanı (Council of Turkish Canadians) Zahide Sezerman’ın açılış konuşmasından sonra Ermeni meselesi ile ilgili konuşmak üzere Lousville üniversitesi tarih profesörü Dr. Justin McCarthy söz aldı. Bizleri oldukça bilgilendiren Dr. McCarhy’nin konuşmasını herkes dikkatle dinledi. Türklerin Kuzey Amerika’da yaşadıkları sorunları kendi deneyimleri ile anlatan ve dayanışma sağlanması konusunda tavsiyeler veren Assembly of Turkish American Associations’ın seçilmiş başkanı Ergün Kırlıkovalı uzun süre alkışlandı. Güney Vancouver parlamento başkanı sayın Ujjal Dosanjh Kanada Politikası ile ilgili bilgilerini bizim ile paylaştı. Carleton Üniversitesi uluslararası ilişkiler fahri profesörü Ozay Mehmet Türkiye’nin komşularıyla dış ilişkileriyle ilgili bilgilerini bizlerle paylaştı. Utah üniversitesi siyasal bilimler araştırma profesörü Dr. Umut Uzer Türkiye'nin dış ilişkileri ve bunun yurtdışında yaşayan gençler üzerinde ki etkilerinde bahsetti. Eski asker, Esprit de Corps dergisinin yazar, editör ve yayımcısı Scott Taylor Afganistan’da savaşın insanlar üzerindeki etkisini filmi aracılığıyla aktardı. Tarih, siyaset ve politika ile geçen dolu dolu bir günün sonunda M.Ed. Alper Çağlayan insan ilişkilerinde başarılı iletişim konusunu farklı ve oldukça eğlenceli bir sunum tekniği ile anlattı.

   

  Akşam yemeği sırasında birbirimizle sohbet etme fırsatını yakaladık, Kanada’da canlı Türk müziği dinlemenin tadını çıkarttık. Pazar günkü yarım günlük süre zarfında mütevelli heyeti adayı Lale Eskicioğlu’nun kendi deneyimlerini aktardığı sunum sonunda soru sorma ve tartışma hakkı katılımcılara yani bizlere verildi. İstanbul Vancouver arası oldukça uzun süren uçak yolculuğumun yorgunluğunu bu dolu dolu geçen kongre ile attım. Kısa bir tatil yapmış olarak evimin yolunu tuttum.

   

  Dipnot:


  Kanadalı Türklerin Gençlik Kongresi’ne katılmak için Kanada’da bulunan her genç başvurabilir. 30 yaşın altında ki katılımcılar için katılım ücretsiz. Otuz yaş üstündeki katılımcılar için katılım ücreti bu sene 100 CAD idi. Kongre her sene farklı şehirlerde yapılıyor. Bir kısım seyahat ile konaklama miktarı eyalet dışından seçilen delegeler için karşılanıyor.

   

  5. Kanadalı Türklerin Gençlik Kongresi’nde sizlerle görüşmek dileğiyle,

   

  Damla

1 yorum
 • Anıl Delgen bunu beğendi
 • Anıl Delgen
  Anıl Delgen KANADA her anlamda büyük bir ülke.1994 yılından itibaren en yaşanılır ülke unvanını elınde bulunduruyor.Özellikle eğitim alanındada üst seviyedeler,özel ve kamu okullar sürekli denetleniyor.Sürekli yenilenen bir ekonomisi var.Haftalık 20 saat çalışma imka...  daha fazla
  01 Eylül 2012