Yeni Bir Yıl

 • Çarşamba, 05 Ocak 2011 14:34

   

  Koca bir yıl göz açıp kapayıncaya kadar geçti. Ömür geçip gidiyor bir yılın lafı mı olur:) Sokaklar ışıl ışıl rengarenk, süslü püslü oldukça içaçıcı.

  Aralık ayı; promosyonların hediyelerin en çok olduğu ay:)  Markette dolaşırken dergilerin verdiği hediyeleri merak içerisinde karıştırmadan duramadım.Yeni bir yıla yaklaştığımız şu günlerde birçoğu hediye olarak diyet kitapları, burç yorumları, değişik davetiye indirim kartları, allı pullu defterler gibi hediyeler veriyor. Yeni bir yılda bizleri neler bekliyor gibi başlıklar yorumlar, en güzel yemek tarifleri, sofra düzenleri, yılbaşı gecesi en şık siz olun  gibi insanı özellikle de bir kadını cezbeden bütün başlıklar mevcut.

  En fazla değinilen konu da yeni yılda yeni kararlarla, değişimlerle beraber, yepyeni girmekle ilgili. 
  Her yeni yıl arifesinde başlarız yeni sayfalar açmaya eskileri kapatmaya... Toz pembe bir dünyada kusursuzca mükemmeli yaşayacakmışız gibi gelir her yeni yıl...

  Her yıl verdiğimiz kararların kaçını uygularız. Defalarca diyet yaparız, spora başlarız, yeni bir iş girişiminde bulunuruz, imaj yaratırız. Bütün yıl bitmek bilmeyen kararlar listesi. Tabii bunu en yoğun olarak yılbaşı yaklaşınca yaşarız. Neden yepyeni bir başlangıç için sadece BEN olacağım diyemeyiz. Neden kendimizi  olduğumuz gibi kabul etmek yerine, kalıplar içerisine sıkıştırıp dururuz. Bir beden küçük elbisenin içerisine girmeye çalışır gibi:) Elbise sağdan soldan sökülmeye başladığında verdiğimiz paraya mı yanalım yoksa  nasıl olsa zayıflarım deyip kendimizi sıkboğaz edip ama bir türlü sonunu getiremediğimiz diyetle bize ait olan bir zamanı tükettiğimize mi.

  Bulunduğumuz anın değerini anlamak için yıllar geçmesi gerekmiyor. Bir ömrün tükenmesi gerekmiyor yarın daha fazla mutlu olmayacağımızı anlamak için. Dün ile yarın arasında sıkışıp bugünü küstürmüşüz kendimize. Hep okuduğum duymuş olduğum cümleler arasındadır dün bitti geçti gitti yarın ise belirsiz  tek gerçek an içinde bulunduğumuz an. Böyle bir gerçeğe katılmamak mümkün mü? Kim bilir belki de içinde bulunduğumuz anda kendimize çok iyi davranırsak ne karar almaya, ne de bir şeylere uyma çabası içerisinde kendimizi programlamaya gerek kalır.

  İnsanoğlu uçsuz bucaksız bir enerji ve potansiyele sahipken, minicik defterlerde yazılıp çizilen basmakalıp cümlelere kendini uydurmak için büyük bir mücadele ile kendine büyük bir haksızlık ediyor. Sanki o planların hepsi uyguladığında dünden çok daha mutlu olacakmışız gibi. 
  Yaşadığınız anın kıymetini bildiğiniz ve sadece SİZ olduğunuz sağlıklı bir yıl diliyorum.

0 yorum