Yurtdışında Öğrenim Gören Öğrenciler için En İyi 10 iPhone Uygu

 • Mezun.com için ilk yazımda şu an yurtdışında benim gibi öğrenim gören arkadaşlar için biraz teknolojik biraz da bilgilendirici bir yazı paylaşmak istedim. Öncelikle çok önemli bir gerçek var ki, biz Türkler, telefona, arabaya, eve çok para harcayan insanlarız, bunu kabullenmemiz gerek. Kitap almayız ama telefonun en iyisini alırız. 3 megapiksel ise telefonumuz 5 olsun isteriz, eğer ekranımız dokunmatik değilse, dokunmatik olanını alırız, eğer halihazırda 3g iPhone kullanıyorsak 3gs olsun hatta 4’ü çıkmış onu alalım deriz. Biz böyleyiz...

  Öte yandan teknolojiyle her zaman iç içe olmuşuzdur. Amerika’ya geldiğimde ilk izlenimim, “yahu bu insanlar neden taş devrinden kalma telefonları kullanıyorlar” idi. Herkeste hala bizim “çok eski” diye tabir ettiğimiz telefonlar vardı, hatta bir çok insan cep telefonu bile kullanmıyordu. Çok garibime gitmişti çünkü biz buna alışkın değildik ve Amerika gibi teknoloji yuvası olan bir ülkede yaşayan insanlardan açıkçası bunu beklemiyordum…

  Tabi ki iPhone kullanacağız, tabi ki her türlü olanaklarından faydalanacağız. Her zaman her yerde internetinizin olması, sürekli e-postalarınızı kontrol edebiliyor olmanız, kaybolamamanız, güzel bir restoran aradığınızda telefonunuzdan hemen yakınlarda damak tadınıza uygun bir restoran bulabilmeniz ne kadar güzel bir şey değil mi? Sadece bunlarla kalmıyor tabi ki, şimdi sizlerle kullanmayı en çok sevdiğim 10 iPhone uygulamasını paylaşmak istiyorum. Belki şöyle bir göz attığınızda sizin de hoşunuza gidebilir;

  1. Fring: Tabii ki de Fring. iPhone’unuzun ilk sayfasında yer alması gereken bir program çünkü bilgisayarınızın başında olmadığınızda, yada Gtalk’unuzun sürekli açık olmasını istediğinizde size uygun olan en güzel uygulamalardan bir tanesi. Gtalk, Twitter, Facebook, MSN, Yahoo gibi sürekli olarak kullandığınız hesaplarınıza aynı yerden ulaşabildiğiniz güzel bir program. Eğer sürekli olarak online olmak istiyorsanız, bu program tam size göre. 

  2. Skype: Yurtdışında yaşayan, hasretlik çeken bizler ailelerimizle ve arkadaşlarımızla sürekli olarak görüşme ihtiyacı duyuyoruz. Skype bize eşsiz ve ücretsiz bir uygulama sunuyor. İstediğiniz her yerde, istediğiniz her zaman sevdiklerinizle, arkadaşlarınızla veya hocalarınızla irtibata geçebildiğiniz, ister sadece sesli, isterseniz hem sesli hem de görüntülü konuşabileceğiniz bir program Skype. 

  3. Sesli Sözlük: İngilizcedeki bütün kelimeleri bilmeyenler için, aklınıza bir kelime takıldığında, yada o kelimeyi hatırlayamadığınızda, yada markette alışveriş yaparken “ya şunun İngilizcesi neydi” diye kendinize sorduğunuzda, size her zaman yardımcı olabilecek ana sayfa uygulamalarından biri, mutlaka telefonunuzda bulundurun, her ihtimale karşı.

  4.  Facebook: Çoğumuzun hesabı var mutlaka Facebook’ta. Onu anlatmaya gerek yok, ancak telefonunuzla çektiğiniz fotoğrafları ve videoları yayınlamak için birebir. Bilgisayara kopyalayayım, sonra Facebook’a yükleyeyim derdi yok. Uygulamayı açın ve hemen yükleyin. Tabi ki her an durum güncellemesi yapabilmeniz de güzel bir avantaj.

  5.  Ntvmsnbc: Türkiye’den bihaber misiniz? Türkiye’de neler oluyor, neler bitiyor farkında değil misiniz? Ama farkında olmak istiyorsanız, ister istemez ntvmsnbc uygulaması sayesinde haberdar olabiliyorsunuz. iPhone’unuzun ekranına mesaj şekline arada sırada önemli olan olayları gönderen, sürekli olarak haberleri güncelleyen, Türkiye liginde neler oluyor canlı skorları, manşet haberleri, dünyada olan bitenleri, günlük falınızı çok güzel bir şekilde birleştiren bir uygulama. Mutlaka olmalı! Ben özellikle Türkiye’deki sporla ilgileniyorum diyenler içinse NTV Spor uygulamasını tavsiye ederim.,

  6.  Canlı TV uygulamaları: Her birinden ayrı ayrı bahsetmektense, canlı olarak Türkiye’deki televizyon kanallarını izleyebileceğiniz uygulamaları bir arada vermek istedim. Trt, Atv, Kanal D, Star TV, 24tv, Kanala Bunlardan sadece bazıları. Zevkinize, düşüncenize hitap eden daha birçok kanalı indirip canlı olarak izleyebilirsiniz. Dizi seyredenler içinse, iPhone’dan değil de, internetten online izlemenizi öneririm.

  7. Canlı radyo uygulamaları: Yine aynı şekilde canlı olarak yayın yapan Türk radyo kanallarını da dinleyebilirsiniz. Yine birkaçını sizin için derledim: i-Power, SlowTurk, BestFM, RadyoD, Show Radyo, Radyo Viva yine sadece radyo kanallarından bazıları. Arada sırada ders çalışırken olsun yolculuk yaparken olsun açıp Türkçe müzik dinlemek iyi gelebilir.

  8. TeamViewer: Bilgisayarınız evinizde yada ofisinizde açık duruyor ama siz bilgisayarınızın yanında değilsiniz. Ancak bilgisayarınızdan bakmanız gereken çok önemli bir şey var, yada bilgisayarınızdan bir şey yapmak zorundasınız. O zaman bu program tam size göre. iPhone’unuzdan kendi bilgisayarınıza kolaylıkla bağlanabildiğiniz, bilgisayarınızın ekranını görebildiğiniz, bilgisayarınızdaki bütün işlemleri telefonunuzdan yapabildiğiniz harika bir program. Telefonunuzu bir fare gibi kullanıp isterseniz belgelerinize ulaşın, okuyun, o belgeyi e-posta olarak gönderin, isterseniz bilgisayarınızı uzaktan kapatın, aklınıza ne gelirse.

  9.  iClickr: Biz öğrenciler sürekli sunum yapıyoruz. Sürekli bizden bir şeyler sunulması bekleniyor. Sunumunuza biraz profesyonellik biraz da kolaylık katmak isterseniz bu program sizin için bire bir, çünkü bu uygulama sayesinde bilgisayarınızdan yaptığınız sunumun aynısını telefonunuzda da görebiliyor, hatta slâytları değiştirebiliyor, hatta her bir sunum için yazdığınız notları görebiliyorsunuz. Bu da sunumunuzun daha etkili ve daha profesyonel olmasını sağlayabilir.

  10.  Skobbler: Arabanızdasınız ve bir yere gitmeniz gerekiyor, adres elinizde ancak tam olarak nasıl gidileceğini bilmiyorsunuz. Arabada yol cihazınız da yok, o zaman tamamen bedava olan bu programı indirin derim size. Çünkü gerçekten çok kullanışlı olan bu program gerçek bir navigasyon cihazı gibi sizi yönlendiriyor ve yolu tarif ediyor. Uygulamanın ücretsiz olması en büyük avantajı, çünkü diğer navigasyon uygulamalarına göre hem daha kaliteli hem de daha iyi bir program. Böyle bir programın parmaklarınızın ucunda olması her zaman iyidir (Not: bu program sadece ABD içindir).
  Sizlerle paylaştığım bu 10 uygulama günlük hayatta olsun, eğitim hayatınızda olsun gerçekten çok işinize yarayacak uygulamalar. Eğer iPhone kullanıyorsanız ve her uygulamayı indirecek vaktiniz yoksa, bu uygulamalardan istediklerinizi indirebilirsiniz. Bu arada şunu da belirtmeliyim ki yukarıda verdiğim bütün uygulamalar ücretsizdir, öyle de olması gerekir, çünkü kimsenin öyle çok paralar harcayıp uygulama indireceğini sanmıyorum (öğrencilik durumları).

  Herkese neşe dolu günler dilerim.

  Yavuz Samur, PhD Candidate
  Virginia Tech
  Instructional Design and Technology

0 yorum